بعید است محکومیت ترامپ در سنای آمریکا رأی کافی کسب کند

به گزارش مقاله های علمی، شماری از سناتور های جمهوری خواه گفتند، محاکمه رئیس جمهور سابق آمریکا در میان سناتور های این حزب با استقبال روبرو نمی گردد و رأی کافی کسب نخواهد کرد.

بعید است محکومیت ترامپ در سنای آمریکا رأی کافی کسب کند

به گزارش گروه بین الملل مقاله های علمی، با توجه به استقبال اندک سناتور های جمهوری خواه از محاکمه دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، بعید است محکومیت وی در دادگاه مجلس سنا رأی کافی داشته باشد.

پایگاه خبری هیل به نقل از چند منبع آگاه در حزب جمهوری خواه نوشت، در بهترین حالت ممکن است تنها 5 یا 6 سناتور جمهوری خواه به محکومیت ترامپ رأی دهند که بسیار کمتر از تعداد رأی ضروری است.

هیل به نقل از منابع جمهوری خواه نوشت، با گذشت زمان، احتمال تصویب محکومیت ترامپ در دادگاه مجلس سنا رو به تقلیل است.

یک سناتور جمهوری خواه که نمی خواست نامش فاش گردد دراین باره گفت: فکر می کردم اگر او (ترامپ) افرادی که در تجاوز به کنگره دست داشتند عفو کند، تعداد آرا علیه وی افزایش یابد، زیرا او با این کار می گفت این ها آدم های من هستند.

یک سناتور جمهوری خواه دیگر گفت، در حال حاضر این حزب دچار تفرقه است و اگر سناتور های جمهور ی خواه به محاکمه ترامپ رأی دهند، جذب طرفداران ترامپ به اردوی جمهوری خواستار در انتخابات میان دوره ای کنگره در سال 2022 و انتخابات ریاست جمهوری 2024 دشوارتر از امروز خواهد بود.

این قانون گذار آمریکایی اضافه نمود، در حال حاضر ترامپ کاخ سفید را ترک نموده و از این رو محاکمه ترامپ از لحاظ قانونی سوال برانگیز خواهد بود. با این حال دموکرات ها می گویند محاکمه ترامپ زمانی که شهروند عادی محسوب می گردد، موجب می گردد وی از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری بعدی منع گردد.

هیل نوشت، چهارمین دلیل برای کم رنگ شدن حمایت جمهوری خواستار از محاکمه ترامپ، احتمال بالای عدم پذیرش مسئولیت ریاست جلسه محاکمه از سوی جان رابرتس رئیس دیوان عالی آمریکا است.

در صورتی که رابرتس ریاست جلسه محاکمه ترامپ را بر عهده نگیرد، مسئولیت آن به دوش کامالا هریس معاون رئیس جمهور جدید آمریکا و رئیس مجلس سنا خواهد بود. در چنین شرایطی، جلسه محاکمه جنبه حزبی پیدا نموده و از مشروعیت آن کاسته می گردد.

پایگاه خبری هیل اضافه نمود، تا به امروز از میان سناتور های جمهوری خواه، بن ساسه و پاتریک تومی گفته اند اعتقاد دارند ترامپ مرتکب تخلفات قابل استیضاح شده است. میت رامنی و سوزان کالینز دیگر سناتور های جمهوری خواه نیز ترامپ را بابت حمله طرفدارانش به کنگره مقصر دانسته اند. لیزا مورکوفسکی دیگر سناتور این حزب نیز پیش تر از ترامپ خواسته بود از مقام خود استعفا دهد.

تصویب محکومیت ترامپ در مجلس سنای آمریکا نیازمند رأی دو سوم سناتور ها است؛ بنابراین علاوه بر تمامی سناتور های دموکرات، دستکم 17 سناتور جمهوری خواه باید به محکومیت او رأی مثبت دهند.

ترامپ از زمان شکست در انتخابات ریاست جمهوری، ادعا های متعددی درخصوص وقوع تقلب گسترده در این فرایند شده و از مراجع قضایی مختلف درخواست کرد نتیجه انتخابات را به نفع او تغییر دهند. با این حال تقریباً تمامی پرونده های شکایت ترامپ از نتیجه انتخابات رد شدند.

کنگره آمریکا روز ششم ژانویه (هفدهم دی) در حال شمارش آراء مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تأیید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار آمریکایی به نتیجه رأی گیری در ایالت آریزونا، ترامپ از طرفدارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت آمیز برگزار نمایند و خود نیز در میان آن ها به سخنرانی پرداخت.

اندکی بعد، حامیان ترامپ در جمعیت بسیار گسترده به کنگره حمله نموده و بعد از درگیر شدن با نیرو های امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق های مختلف آن باز کردند. در جریان این حملات پنج نفر کشته و ده ها نفر هم زخمی شدند.

به همین دلیل، مجلس نمایندگان آمریکا با 232 رأی موافق و 197 رأی مخالف، طرح استیضاح مجدد ترامپ را تصویب کرد. این اولین بار در تاریخ 244 ساله ایالات متحده است که مجلس نمایندگان این کشور، دو بار طرح استیضاح یک رئیس جمهور را تصویب می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "بعید است محکومیت ترامپ در سنای آمریکا رأی کافی کسب کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعید است محکومیت ترامپ در سنای آمریکا رأی کافی کسب کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید